Buxgalteriya hisobidagi o'zgarishlar - Qozog'iston Respublikasi sug'urta kompaniyalari
Qozog'iston Respublikasi Milliy banki buxgalteriya hisobi qoidalariga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida qaror loyihasini tayyorladi. Loyihaning asosiy maqsadi sug‘urta shartnomalari bo‘yicha operatsiyalarni hisobga olishni takomillashtirish va normativ-huquqiy hujjatlarga tahririy o‘zgartirishlar kiritishdan iborat. 2023-yil 1-yanvardan boshlab 17-IFRSning kuchga kirishi munosabati bilan Qozog‘iston Respublikasining sug‘urta va qayta sug‘urtalash tashkilotlari, o‘zaro sug‘urta kompaniyalari va norezidentlari filiallari uchun Buxgalteriya hisobi bo‘yicha yo‘riqnomalar yangilandi. Shuningdek, Milliy bank Boshqaruvi qarorlari bilan tasdiqlangan hujjatlarga, jumladan, sug‘urta tashkilotlarining buxgalteriya hisobi qoidalari va namunaviy hisobvaraqlar rejasiga o‘zgartirishlar kiritildi. O‘zgartirishlar loyiha tasdiqlanganidan keyin kuchga kiradi. Loyihaning jamoatchilik muhokamasi egov.kz portalida 2024-yil 1-noyabrgacha ochiq.