Buxgalteriya hisobidagi o'zgarishlar - Qozog'iston Respublikasi sug'urta kompaniyalari
Qozog'iston Respublikasi Milliy banki buxgalteriya hisobi qoidalariga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida qaror loyihasini tayyorladi. Loyihaning asosiy maqsadi sug‘urta shartnomalari bo‘yicha operatsiyalarni hisobga olishni takomillashtirish va normativ-huquqiy hujjatlarga tahririy o‘zgartirishlar kiritishdan iborat. 2023-yil 1-yanvardan boshlab 17-IFRSning kuchga kirishi munosabati bilan Qozog‘iston Respublikasining sug‘urta va qayta sug‘urtalash tashkilotlari, o‘zaro sug‘urta kompaniyalari va norezidentlari filiallari uchun Buxgalteriya hisobi bo‘yicha yo‘riqnomalar yangilandi. Shuningdek, Milliy bank Boshqaruvi qarorlari bilan tasdiqlangan hujjatlarga, jumladan, sug‘urta tashkilotlarining buxgalteriya hisobi qoidalari va namunaviy hisobvaraqlar rejasiga o‘zgartirishlar kiritildi. O‘zgartirishlar loyiha tasdiqlanganidan keyin kuchga kiradi. Loyihaning jamoatchilik muhokamasi egov.kz portalida 2024-yil 1-noyabrgacha ochiq.
Акции и спецпредложения - ARTY MCHJ
Mytrade xalqaro savdo platformasi butun dunyo, jumladan Qozog‘istondagi do‘konlar va kompaniyalardan turli xil tovar va xizmatlarni topish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi. Ushbu platformada foydalanuvchilar turli toifadagi mahsulotlarning keng assortimentini ko'rishlari mumkin bo'lib, xarid qilish jarayonini qulay va sodda qiladi. Masalan, professional buxgalteriya xizmatlari bo'limida kompaniyalar biznes uchun juda foydali bo'lishi mumkin bo'lgan bir qator xizmatlarni taqdim etadilar. Sayyohlik agentliklari, masalan, Olmaota shahridagi mahalliy firmalar, audit va soliq maslahatlarini o'z ichiga olgan iqtisodiy xizmatlarni taklif qilish imkoniyatiga ega. Shu bilan birga, Toshkentning xalqaro kompaniyalari moliyaviy jarayonlarni optimallashtirish bo‘yicha xizmatlarni taklif etishi mumkin, bu esa tadbirkorlarga o‘z biznesini rivojlantirishga e’tibor qaratish imkonini beradi. Misol uchun, Ostona kompaniyalari buxgalteriya xizmatlarini ko'rsatishga tayyor bo'ladi, jumladan, birlamchi hujjatlarni qayta ishlash, ish haqini hisoblash va soliq hisobotlarini tayyorlash. Bunday xizmatlar har qanday biznes uchun moliyaviy operatsiyalarning ishonchliligi va shaffofligini ta'minlaydi. Foydalanuvchilar nafaqat xizmatlarni, balki Kiyev va Moskvadagi ishlab chiquvchilardan buxgalteriya dasturlari kabi tovarlarni ham topishlari mumkin. Shuningdek, yangi boshlanuvchilar uchun ham, tajribali mutaxassislar uchun ham foydali bo'lgan maxsus kitoblar va o'quv materiallarini sotib olish imkoniyati mavjud. Mytrade.kz dunyoning turli burchaklaridagi sotuvchilar va xaridorlarni, shu jumladan Yevropa va Osiyodagi kompaniyalarning real takliflarini bog‘laydigan samarali platforma bo‘lib xizmat qiladi. Global kontekstda shuni ta'kidlash mumkinki, platformadan London, Nyu-York, Tbilisi, Budapesht va boshqa shaharlar kompaniyalari faol foydalanmoqda. Bu tanlovni sezilarli darajada kengaytiradi va deyarli har qanday mamlakatda biznes uchun kerakli echimlarni topishga imkon beradi. Mytrade platformasi xizmatlar va tovarlar almashinuvi uchun ideal shart-sharoitlarni yaratib, ham mahalliy, ham xalqaro kompaniyalarga bozorda ilgarilash uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi. Shunday qilib, Mytrade.kz - bu shunchaki savdo maydonchasi emas, balki har kim o'z biznesini muvaffaqiyatli yuritish uchun zarur bo'lgan hamma narsani topishi mumkin bo'lgan tovar va xizmatlar olamining haqiqiy qo'llanmasidir.